PF 2013
31. 12. 2012

PF 2013

Tak jako každý rok, i letošek jsme zakončili tradiční tematickou fotosoutěží. Nejlepší novoročenku předvedl stejně jako loni Mgr. František Vais, jehož přání vidíte vedle tohoto příspěvku. Druhé místo patří Frantovi Bendovi a třetí nejlepší PFko tentokrát vytvořil Standa Kamenický. Všechny tři snímky můžete opět najít v mini-galerii PF 2013.

Šťastný nový rok!Mistr fotoklubu 2012
23. 12. 2012

Mistr fotoklubu 2012

A je to tady, slavnostně vyhlašujeme, že Mistrem fotoklubu 2012 a prvním držitelem tohoto titulu v jeho obnovené historii se stává Vladimír Holan.

Novopečenému mistrovi blahopřejeme a na počest jeho vítězství vystavujeme sadu fotografií, se kterými v jednotlivých dílčích soutěžích uspěl.

Jen pro připomenutí, letošní témata byla postupně: zvíře/živočich, člověk, zátiší, krajina, makro a detail a Příbram. Vláďa se zúčastnil všech šesti soutěží a získal dvě zlaté a tři bronzové příčky.Klubová soutěž na téma Příbram
6. 12. 2012

Klubová soutěž na téma "Příbram"

Pomalu se blíží konec roku a s ním přichází i završení fotografické soutěže o titul mistra fotoklubu. Závěrečného kola, ve kterém fotografujeme své vlastní město - Příbram - se sice zúčastnilo méně autorů než v předchozích kolech, ale i tak bylo z čeho vybírat a o čem diskutovat. Není příliš velkým překvapením, že velkou pozornost našich objektivů na sebe strhla letošní rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka a tak se tři nejlépe hodnocené snímky točí právě okolo něj.

První místo získal s fotografií, již vidíte vedle této zprávičky, Emil Trokšiar. Na stříbrnou medaili tentokrát dosáhl Pavel Šrámek a trojici nejlepších uzavírá Vláďa Holan. Všechny tři fotografie si samozřejmě můžete prohlédnout v miniaturní galerii.

Kdo se stal mistrem fotoklubu už je tedy rozhodnuto. Ponecháme si však jméno vítěze ještě chvíli v tajnosti a zveřejníme jej až v další aktualizaci, která bude brzy následovat.22. Měsíc fotografie Bratislava
27. 11. 2012

22. Měsíc fotografie Bratislava

Franta Benda se opět podíval do Bratislavy a navštívil alespoň 8 výstav z 28, které utvářejí mozaiku letošního dvaadvacátého ročníku Měsíce fotografie. Po návratu se o své dojmy samozřejmě podělil s ostatními kolegy z fotoklubu.

Vám pak předkládá na našich stránkách malou fotoreportáž.Klubová soutěž na téma Makro a detail
4. 10. 2012

Klubová soutěž na téma "makro a detail"

Další pokračování naší klubové fotosoutěže je tady, téma předposledního kola znělo "makro a detail". Tentokrát s velkým bodovým náskokem vyhrál Vláďa Holan, vpravo vidíte jeho vítězný snímek "Rosnička". Na druhé pozici došlo k remíze, o příčku se dělí dvojice Tomáš Moravec a Pavel Pospíšil. Bronzovou medaili pak vybojoval Paco Godoy.

Jak už je zvykem, v malé galerii si můžete čtveřici nejlepších fotografií prohlédnout. Za dva měsíce nás čeká finálové kolo, jehož tématem bude samotná Příbram. Bude o to napínavější, že mezi prvním a druhým v pořadí je rozdíl pouhých 0,07 bodu. Těšíme se na řádný fotosouboj.Photokina 2012
22. 9. 2012

Photokina 2012

Letošní rok je sudý a tak se v Kolíně nad Rýnem opět konal tradiční veletrh fotografické a filmové techniky - Photokina. Z našeho fotoklubu se na tuto odbornou i laickou veřejností velmi sledovanou výstavu vypravilo duo Franta Benda a Pavel Šrámek. Přivezli si zpátky dojmy, letáky, fotografie vlastní i cizí a také zprávu o stavu fotoprůmyslu.

Futrování megapixelů stále pokračuje, jen se mírně zpomalilo. Raketově však stoupá ládování fotografických přístrojů všemi představitelnými i nepředstavitelnými funkcemi, a paralelně k tomu chvalozpěvy na aparáty, které zbytečné funkce zahodily a nechaly si jen fotografickou dřeň. Jedno však mají všichni výrobci společné - mnohem více než na fotoaparáty samotné letos lákali pozornost návštěvníků na obrovské zvětšeniny fotografií jimi pořízené. Kdo neměl velikou galerii, jako by na veletrhu nebyl. Jen pro zajímavost, Leica vyplnila galeriemi různých autorů celé jedno podlaží o ploše srovnatelné se součtem výstavních prostor Canonu a Nikonu.

Pokud jste na letošní Photokinu do Kolína nevyjeli, naši vyslanci Vás do veletržního prostředí přenesou za pomoci dvanácti fotografií z výstaviště.Výstava '55 let' zahájena
16. 8. 2012

Výstava "55 let" zahájena

Jak jsme slíbili, tak jsme splnili. Ve čtvrtek 16. 8. 2012 v 17 hodin byla v Jiráskových sadech v Příbrami zahájena výstava fotografií z tvorby členů našeho fotoklubu, která připomíná pětapadesáté výročí jeho založení. Slavnostní zahájení doprovodil předseda klubu František Benda podmanivým projevem, kterému naslouchaly desítky návštěvníků této vernisáže pod širým nebem. Děkujeme městu Příbram za podporu projektu a studiu Foto Pastel za zajištění tisku fotografií.

Pokud jste na zahájení nebyli, v doprovodné galerii si můžete prohlédnout několik fotografií zachycujících jeho atmosféru. Pořídili je pro vás Stanislav Kamenický a Tomáš Moravec.55 let Fotoklubu Uran
14. 8. 2012

55 let Fotoklubu Uran

Přichystali jsme si další jubilejní výstavu. Nové fotografie členů Fotoklubu Uran můžete zhlédnout tentokrát v netradičním prostředí, v městské přírodě, přesněji v Jiráskových sadech v Příbrami. Přes 40 fotografií z nejnovější tvorby dvanácti autorů bylo zhotoveno tak, aby odolaly nepřízni počasí a představily amatérskou fotografickou tvorbu co nejblíže příbramské veřejnosti i návštěvníkům města. Fotoklub Uran touto akcí připomíná, že v Příbrami působí nepřetržitě již od roku 1957, tedy 55 let. Výstava bude za přítomnosti autorů fotografií zahájena ve čtvrtek 16. 8. 2012 v 17 hodin poblíž zastávky MHD v Jiráskových sadech.

Na zahájení výstavy jste srdečně zváni. Přikládáme ke stažení také plakát.Klubová soutěž na téma krajina
2. 8. 2012

Klubová soutěž na téma "krajina"

Ve čtvrtek 2. srpna pokračovala naše klubová fotosoutěž, tentokrát byla tématem "krajina". První místo získal František Benda, jehož fotografii vidíte napravo. Stříbrnou medaili získal opět Pavel Pospíšil a třetí příčka patří Emilu Trokšiarovi. Vítězům gratulujeme a předkládáme vám jejich oceněné snímky.

Soutěž o mistra klubu 2012 se tímto kolem přehoupla do druhé poloviny. Místa na špici jsou velice vyrovnaná. První zatím vede jen o necelý bod a o další bod a kousek za ním je pak třetí v pořadí. Záměrně však nebudeme zveřejňovat, která trojice průběžné pořadí vede.Vltava jinak v Příbrami
31. 7. 2012

Vltava jinak v Příbrami

Výstava Vltava jinak, společný projekt Městské knihovny Sedlčany a fotoklubů Uran a FotoFlegmatici, je nyní poprvé k vidění v Příbrami, a to v galeri Gaudii Gratia v prostorách Oblastní nemocnice Příbram. Zveme vás tedy na prohlídku souboru fotografií, jenž dostává svému názvu a nabízí mnohé zajímavé a netradiční pohledy na řeku Vltavu.

Z důvodu omezených prostor je sice vystaveno pouze 23 z 38 snímků, ale do výběru se naštěstí vešly všechny fotografie oceněné porotou. Podrobnější informace o Vltavě jinak můžete najít v naší zprávě z vyhlášení jejích výsledků v Sedlčanech, kterou najdete v archivu aktualit z loňského roku.

K pozvání na výstavu připojujeme ještě malou fotoreportáž z vernisáže, která proběhla v úterý 31. 7. 2012. Snímky pořídil František Benda.Představuje se Dana Očkayová
11. 6. 2012

Představuje se Dana Očkayová

Fotoklub Uran se může pochlubit další novou členkou. Stala se jí Dana Očkayová, která na sebe již upozornila třetím místem v nedávné klubové soutěži na téma "zátiší". Naštěstí vás nenechala dlouho čekat a přichází s vlastní fotografickou prezentací.

Dana si na úvod připravila malou tematickou galerii s názvem Díváš se....Klubová soutěž na téma zátiší
31. 5. 2012

Klubová soutěž na téma "zátiší"

Po dvou měsících opět pokračujeme dalším kolem naší soutěže o titul mistra klubu. Tématem tentokrát bylo "zátiší" a přestože je tento žánr pro většinu z nás poněkud nezvyklý, vrhli jsme se na výzvu s vervou a opět soutěžilo celých 10 fotografií.

Stupně vítězů jsou v tomto kole následující: 1. místo získal Vladimír Holan se snímkem "Chalupářská záležitost". 2. místo obsadil Pavel Pospíšil a na 3. místo dosáhla Dana Očkayová - nová členka, která se vám již brzy představí. Trojici nejlepších zátiší si můžete prohlédnout v obvyklé malé galerii.Jaro podle Francisca Godoye
16. 5. 2012

Jaro podle Francisca Godoye

Příroda se po zimě opět probouzí a poskytuje nám vděčné obrazové motivy. Všiml si toho i Francisco Godoy a přichází s novou galerií nazvanou jednoduše Primavera (jaro). Najdete v ní dvanáct snímků zachycujících jarní náladu z různých úhlů, všedních i nevšedních.Klubová soutěž na téma člověk
29. 3. 2012

Klubová soutěž na téma "člověk"

Poslední klubová schůzka se nesla opět v soutěžním duchu - konalo se druhé pokračování boje o titul mistra klubu. Účast byla velmi dobrá a své nejlepší snímky na téma "člověk" prezentovalo 10 fotografů a fotografek.

První příčku tentokrát získal Tomáš Moravec s fotografií nazvanou "Saint Malo", již vidíte napravo. Druhý skončil v těsném závěsu Emil Trokšiar a o třetí místo se strhla taková mela, že nakonec došlo k částečné remíze a bronzovou příčku si rozdělili Franta BendaVladimírem Holanem.

Sláva vítězům, čest poraženým. Čtyři snímky, které dosáhly medailových příček, již tradičně zveřejňujeme v mini-galerii.Výstava Česká krajina
22. 3. 2012

Výstava Česká krajina

Tento čtvrtek jsme navštívili zahájení výstavy Česká krajina v dobříšské restauraci Kolocentrum. Výstava je to pro nás velmi speciální, protože na ní svou tvorbu představují dva členové Fotoklubu Uran: Tomáš Moravec a Pavel Pospíšil.

Dvojice fotografů svými snímky dokazuje, že pro špičkové krajinářské záběry není nutné jezdit do zahraničí. Výstava bude k vidění až do 5. 4., takže pokud budete mít cestu přes Dobříš, rozhodně doporučujeme návštěvu. Jak je již zvykem, připojujeme fotografie z vernisáže, jejichž autorem je opět Pavel Šrámek. I na této výstavě nás návštěvnost příjemně překvapila.Vernisáž výstavy Stories
9. 3. 2012

Vernisáž výstavy Stories

Galerii Františka Drtikola v prostorách příbramského Zámečku byla včera pod názvem Stories zahájena výstava fotografií pana Antonína Kratochvíla. Věděli jsme, že se autor zahájení zúčastní, a tak jsme nemohli chybět ani my, amatéři z fotoklubu Uran. A bylo se na co dívat i co si vyslechnout. Vstřícný autor vyprávěl svůj košatý životní příběh a u řady vystavených fotografií prozradil okolnosti jejich vzniku.

Pokud jste zahájení výstavy nestihli a jste z okolí Příbrami, doporučujeme její návštěvu. Přístupná bude až do osmého dubna a určitě je na co se dívat - vystavené černobílé snímky jsou velmi emotivní. Pro náznak atmosféry vernisáže připojujeme několik fotografií, které tam pořídil Pavel Šrámek. Záběry rybím okem prozrazují i velký zájem veřejnosti.Přidává se k nám Monika Ferancovicová
25. 2. 2012

Přidává se k nám Monika Ferancovicová

Vítáme v našich řadách další fotograficky pozitivní zástupkyni něžného pohlaví. Zbrusu novou členkou našeho fotoklubu se na čtvrteční schůzce stala Monika Ferancovicová.

Nebudeme však plýtvat slovy a necháme mluvit obrazy - úvodní ukázku její tvorby si můžete prohlédnout v galerii s názvem Pohledy.Klubová soutěž na téma zvíře
26. 1. 2012

Klubová soutěž na téma "Zvíře (živočich)"

Na dnešní schůzce se uskutečnilo první kolo letošní klubové soutěže. Tématem bylo "Zvíře (živočich)" a soutěžilo se podle nových, zde již zmiňovaných, pravidel. A výsledek? 1. místo Franta Benda, 2. místo Pavel Pospíšil a 3. místo Vláďa Holan.

Vítězům gratulujeme, úspěšné fotky si můžete prohlédnout.Přichází Tomáš Moravec
9. 1. 2012

Přichází Tomáš Moravec

Náš fotoklub má tu čest vám představit dalšího nového člena. Jmenuje se Tomáš Moravec, jeho silnou stránkou je krajinářská fotografie a jeho úvodní prezentace láme všechny dosavadní klubové rekordy - Tomáš si připravil celých patnáct galerií, ve kterých se ukrývá 141 fotek. Proto neváhejte, rovnou se vydejte na Tomášovu stránku a prohlížejte. Nebudete litovat.Zpět na aktuality