Mistr fotoklubu 2013
31. 12. 2013

Mistr fotoklubu 2013

Poslední okamžiky roku 2013 využíváme k vyhlášení vítěze letošního ročníku soutěže o titul Mistra fotoklubu. Tento titul letos obhájil jeho stávající držitel z roku loňského, Vladimír Holan.

Gratulujeme teď už dvojnásobnému mistrovi a stejně jako loni zveřejňujeme všechny snímky, se kterými v jednotlivých kolech soutěžil.

Vláďa se zúčastnil všech šesti dílčích soutěží a stanul dvakrát na prvním místě (témata zima a architektura) a jednou na místě druhém (téma předmět - artefakt).

Sláva vítězi, čest poraženým!PF 2014
19. 12. 2013

PF 2014

Konala se poslední schůzka tohoto roku a jak nám velí tradice, utkali jsme se mezi sebou v soutěži o nejhezčí novoročenku.

Zvítězilo černobílé "PFko" Petra Todorova, které vidíte napravo. Na druhou pozici doletěl pohodovým balonem Franta Benda a s třetí nejlepší novoročenkou přišel Standa Kamenický.

Trojici vítězných přání vystavujeme v mini-galerii PF 2014.

 

Přejeme Vám do nového roku dostatek klidu, pohody a dobrého světla.Vystavujeme U Modré kočky
9. 12. 2013

Vystavujeme U Modré kočky

Dnešním dnem začíná výstava, kterou Fotoklub Uran pořádá v prostorách Galerie Café U Modré kočky na Březových Horách. Výstava potrvá od pondělí 9. 12. do neděle 22. 12. 2013.

K návštěvě výstavy srdečně zveme všechny příznivce našeho fotoklubu. V příjemném prostředí zde uvidíte více než tucet velkoformátových fotografií všech žánrů.Klubová soutěž na téma Krajina
28. 11. 2013

Klubová soutěž na téma "Krajina"

Máme za sebou poslední letošní kolo soutěže o titul mistra fotoklubu. Zdánlivě jednoduché téma, krajinu, se pokusilo zvládnout mnoho z nás, vítěz kola však vzešel jediný. Je jím Pavel Pospíšil a jeho pohled na Sedlčansko. Druhé místo patří Pavlu Šrámkovi se snímkem ledovce Jostedalsbren a třetí příčku obsadilo zamlžené panoráma Tomáše Moravce.

O vítězi letošního ročníku je už rozhodnuto, budeme vás však ještě chvíli napínat před slavnostním vyhlášením. Kdo sledoval výsledky předcházejících kol, ten však již určitě tuší jméno favorita.

Přikládáme trojici vítězných snímků šestého kola.Představuje se Petr Todorov
17. 11. 2013

Představuje se Petr Todorov

Členů našeho fotoklubu je opět o jednoho více. Přidal se k nám Petr Todorov, předseda Klubu kaktusářů Příbram a velký milovník makrofotografie a pečlivě komponovaných detailů.

Jeho první galerie je nazvána stejně jako autorská výstava, která se na přelomu zaří a října konala v prostorách Památníku Karla Čapka ve Strži u Staré Hutě, Agastos Spina - Nádherný trn.Fotovýlet - Skryjská jezírka
12. 10. 2013

Fotovýlet - Skryjská jezírka

Po dlouhém období neúspěšného plánování se nám konečně opět podařilo zorganizovat klubový fotovýlet. Za cíl si naše šestičlenná výprava pod vedením Pavla Pospíšila zvolila Přírodní rezervaci Skryjská jezírka.

Po úvodní lapálii s dřevěnou lávkou, která oproti loňskému stavu přestala existovat, jsme na místo dorazili poněkud náročnější cestou z druhé strany od Mlýna Slapnice. Odměnou nám byla kouzelná podzimní atmosféra a hodně vody v peřejích nad Skryjským vodopádem. Samozřejmě jsme nelenili a ihned rozložili stativy.

Přikládáme malou obrazovou ochutnávku, jak jsme u toho vypadali a jaké scenérie jsme zvěčnili. Doufáme, že podobně vydařených výletů bude přibývat.Klubová soutěž na téma Noční foto
26. 9. 2013

Klubová soutěž na téma "Noční foto"

Soutěž o titul mistra fotoklubu pokračuje pátým letošním kolem. Téma noční fotografie se nejlépe podařilo vystihnout Tomáši Moravcovi s obrázkem z Prahy nazvaným "Na sklonku noci". Stříbrnou příčku obsadil Franta Benda s fotografií pořízenou v 00:15 na Nordkappu a bronzovou medaili získal se snímkem Mariánské ulice Martin Moravec, který se členem fotoklubu stal teprve nedávno. Galerii jeho tvorby čekejte na webu již brzy.

Před posledním letošním kláním není špička tak těsná jako loni a dosavadní lídr si drží slušný náskok, ale pokud svou šanci nepromění, kandidátů na titul mistra je v těsném závěsu hned několik. O titulu se rozhodne za dva měsíce v posledním letošním kole.

Přikládáme minigalerii tří nejlepších snímků tohoto kola.Agastos spina - nádherný trn
21. 9. 2013

Agastos spina - nádherný trn

Památník Karla Čapka ve Strži u Staré Huti pořádal v sobotu 21. září tradiční Svátek barevného listí. Jeho součástí bylo i zahájení výstavy Agastos spina. Petr Todorov, nový člen našeho fotoklubu, na ní představuje černobílé fotografie svých milovaných kaktusů.

Výstavu a pohodové odpoledn s kávou, koláčky a hudbou zahájil Pavel Nový a pro vás fotografoval Franta Benda.Rozloučení s panem Zdeňkem Šedivým
17. 9. 2013

Rozloučení s panem Zdeňkem Šedivým

S opravdovým zármutkem dáváme na vědomí, že řady našich členů navždy opustil pan Zdeněk Šedivý.

Pan Šedivý se stal členem fotoklubu Uran už krátce po jeho založení. Nebál se vzít fotoaparát i do šachty. Mnozí z vás jistě znají jeho fotku Karla Gotta, který při sfárání do šachty zapózoval s vrtačkou. Jiní si možná vzpomenou na jeho krajinky, především z okolí Třebska. A další, jejichž zálibou je sport, se s ním určitě setkali při dokumentaci sportovního klání. Dobří známí, přátelé a spolupracovníci s radostí shromažďovali jeho každoroční novoroční přání. PF byly menšího formátu, zato každá originál.

Sportovní fotografie je kategorie, kde Zdeněk vynikal. Dokázal zachytit správný moment, neopakovatelnou situaci, akci a v ní rozhodující detail. A při tom šetřil filmová políčka. Stejně tak fotografoval poslední léta i s digitálním přístrojem. Necvakal stovky zbytečných obrázků a neztrácel čas jejich vyhazováním. Za zápas udělal jen několik fotek a určitě se v nich našlo pár k použití v tisku, případně i k soutěži či výstavě.

Jeho fotografie z pracovního prostředí a sportu bylo možno nalézt v místním i krajském tisku, především v  Atomu, Sbíječce, Příbramsku, Novém Příbramsku, Příbramském deníku a Periskopu. Měl několik autorských výstav fotografií, ale velice často vystavoval své práce v kolektivní kolekci představující celý fotoklub. Tak tomu bylo v Jeníčkově mapovém okruhu v Berouně a především v celostátním Tatranském mapovém okruhu. Jeho fotografie bylo možno vidět v Praze, Kladně, Povážské Bystrici, Martině, Popradu, Košicích. Další v Sedlčanech v Městské knihovně a samozřejmě v Příbrami v Kulturním domě, v bývalé výstavní síni v Pražské ulici, Q-klubu, Hornickém muzeu na šachtě Vojtěch, České poště Příbram 1, Galerii Františka Drtikola, Jiráskových sadech, Oblastní nemocnici.

Několik jeho fotografií je použito v knize 40 let Československého uranového průmyslu, další pak při právě probíhající výstavě Rychta – Ryneček – Raketa v Okresním archivu. Za svoji dlouholetou činnost ve Fotoklubu Uran byl kolektivem odměněn jednou ze tří křišťálových krychliček zhotovených k 50. výročí klubu. Fotografie pana Zdeňka Šedivého můžete shlédnout i zde, v jeho galeriích na těchto webových stránkách.Klubová soutěž na téma Reportáž
25. 7. 2013

Klubová soutěž na téma "Reportáž"

Letošní klubová soutěž vstoupila do druhé poloviny. Na účasti se trochu projevila prázdninová nálada přelomu července a srpna, ale protože pro téma Reportáž bylo povoleno soutěžit též se sérií dvou nebo tří snímků, bylo se na co dívat a co hodnotit.

Kolektiv nakonec rozhodl, že se na prvním místě umístil soubor Pavla Šrámka nazvaný "Vlna veder v Oslo" a na druhém pak kolekce Tomáše Moravce "Údržba musí být". O třetí místo se dělí snímek "Reportér" Franty Bendy a dvojice fotek Standy Kamenického.

Jak je již zvykem, připravili jsme malou galerii, ve které si můžete nejlepší snímky tohoto kola prohlédnout.Nové galerie Tomáše Moravce
30. 6. 2013

Nové galerie Tomáše Moravce

Tomáš Moravec se také rozhodl obměnit galerie, které na našem webu vystavuje. Aktualizace samozřejmě přináší spoustu nových fotografií, které Tomáš nyní rozdělil do čtyř výmluvně nazvaných celků.

Nové galerie najdete pod odkazy Barevně, Černobíle 1, Černobíle 2 a Lidé. Doufáme, že se vám budou Tomášovy nové snímky líbit.Nové fotografie Moniky Ferancovicové
22. 6. 2013

Nové fotografie Moniky Ferancovicové

Pokud máte rádi zasněné pohledy na přírodu, máme pro vás dobrou zprávu. Monika Ferancovicová aktualizovala své fotografie a její portfolio nyní tvoří tři poeticky nazvané galerie - Doteky Země, Proměny Vody a Prostor mezi Sluncem a Lunou.

Přejeme příjemné prohlížení.Klubová soutěž na téma Architektura
30. 5. 2013

Klubová soutěž na téma "Architektura"

Třicátého května se uskutečnilo třetí kolo letošního ročníku soutěže o titul mistra fotoklubu. Opět zvítězil Vláďa Holan, tentokrát s fotografií nazvanou "K hrobce", již vidíte v celé její kráse na pravé straně.

Druhý skončil Standa Kamenický a na třetím místě nastala menší tlačenice: shodný počet bodů získaly fotografie, které předložili Franta Benda, Pavel Pospíšil a Emil Trokšiar.

Všechny fotografie, které se umístily na stupních vítězů, najdete v minigalerii.Klubová soutěž na téma Zima
28. 3. 2013

Klubová soutěž na téma "Zima"

Je tu další kolo druhého ročníku soutěže o titul mistra fotoklubu. Boje o nejlepší snímek na téma "Zima" se zúčastnilo deset autorů.

Tentokrát s přehledem vyhrál současný mistr, Vláďa Holan, s fotografií pojmenovanou "Tobogán". Stříbrná příčka patří Emilu Trokšiarovi a o třetí místo se v důsledku bodové remízy dělí Monika Ferancovicová a nový člen klubu, Petr Todorov.

Čtveřici mrazivých snímků, které uspěly nejlépe, najdete jako obvykle v soutěžní minigalerii.Člověčiny
8. 3. 2013

Člověčiny

Je tomu rok a půl, co Městská knihovna Sedlčany s velkým úspěchem uspořádala první fotografickou soutěžní výstavu s účastí fotoklubů Uran Příbram a FotoFlegmatici Sedlčany, tehdy na téma Vltava jinak. Na tento úspěch by byla škoda nenavázat, a tak byla zorganizována soutěž nová, a to s tématem Člověčiny. Tuto sobotu se pak konala vernisáž výstavy fotografií, které členové obou fotoklubů pořídili, samozřejmě spojená se slavnostním vyhlášením výsledků soutěže.

Členové Fotoklubu Uran si odnesli tři ze šesti figurek Sedlčanských slepic. František Benda získal čestné uznání za fotografii Čest jejich památce, Vladimír Holan dosáhl na třetí místo se svým Autoportrétem a největší úspěch zaznamenal Emil Trokšiar, který se snímkem Noční jízda celou soutěž vyhrál.

Dokumenty, které s fotosoutěží a vyhlášením jejích výsledků souvisejí, najdete pod následujícími odkazy:

Přikládáme také fotografie z vernisáže, které pořídil Pavel Šrámek. Výstava bude v prostorách Městské knihovny Sedlčany přístupná až do 3. 4. 2013. Pokud vás téma soutěže zaujalo a budete mít cestu kolem, návštěvou určitě neprohloupíte.Klubová soutěž na téma Příbram
7. 2. 2013

Klubová soutěž na téma "Předmět / Artefakt"

Soutěž o titul mistra fotoklubu vstupuje do druhého ročníku úvodním kláním, v němž se soupeřilo o nejlepší fotografii na téma "Předmět / Artefakt". Účast byla velmi slušná, sešlo se dokonce jedenáct fotografií. Z nich pak po lítém boji o body vzešly tři nejlepší snímky.

Zlatou příčku vybojoval Pavel Šrámek se snímkem "Hvězdná brána", vystaveným napravo. Stříbrnou pozici obsadil úřadující mistr Vláďa Holan a symbolickou bronzovou medaili si odnáší Monika Ferancovicová.

Tři nejlépe umístěné fotografie si samozřejmě můžete prohlédnout na stupních vítězů. Soutěž se rozbíhá velice zajímavě a doufáme, že podobně napínavé fotografické souboje nás čekají i v následujících kolech.Výstava soutěžních fotografií na Zámečku
31. 1. 2013

Výstava soutěžních fotografií na Zámečku

Ve čtvrtek 31. ledna byla v Galerii Františka Drtikola Příbram zahájena výstava soutěžních fotografií na téma krajina, portrét a akt. Odborná porota vybrala k vystavení fotografie 24 autorů, z nichž 6 je z fotoklubu Uran. Jsou to Franta Benda, Vláďa Holan, Tomáš Moravec, Pavel Pospíšil, Emil Trokšiar a František Vais.

Atmosféru vernisáže se pokusil zachytit Franta Benda. Doporučujeme vám výstavu navštívit, potrvá do 3. 3. 2013.Nové fotografie Pavla Pospíšila
21. 1. 2013

Nové fotografie Pavla Pospíšila

Po dlouhé době zde pro vás máme aktualizaci galerií. Nové obrázky ze žánru krajinářské fotografie si připravil Pavel Pospíšil.

A fotografií je to hned trojitá porce - Pavel je rozdělil do souborů Brdy II, Příbramsko a Vltava. Tak ať se vám líbí!Zpět na aktuality